A nagy fémescincért (Pseudogaurotina excellens) 1874-ben Brancsik Károly, a Trencsénvármegyei Természettudományi Egylet alapító elnöke írta le tudományra új fajként a Felvidékről. Rendkívül ritka állat, Szlovákiában ma szigorúan védett. Lárvája a fekete lonc (Lonicera nigra) ágaiban fejlődik, a kifejlett bogarak is ezen a növényen láthatók.
Nagy fémescincér (Pseudogaurotina excellens) a Retyezát Nemzeti Parkból (forrás: Elena Iulia Iorgu, Muzeul Naţional de Istorie Naturală „Grigore Antipa”)
A bogár csak a Kárpátokban, Szlovákia, Lengyelország, Ukrajna és Románia területén él. Lelőhelyeinek nagy része Trianon előtt Magyarországhoz tartozott, de a mai Magyarországon nem fordul elő, és ez nem is várható.
Ma már kideríthetetlen, hogy mikor és hol, de valaki azt állította, hogy e kárpáti ritkaságot megfogta a Nyírségben, a Bátorligeti-lápon is. Bizonyítópéldányt nem ismerünk onnan, és egyébként is állatföldrajzi nonszensz, hogy egy ennyire szigorúan magashegységi faj előkerüljön az Alföldről (még ha a láp mezoklímája kissé hűvösebb is a környező homokvidékénél).
Nagy fémescincér (Pseudogaurotina excellens) a Lengyel-Tátrából (forrás: Paweł Niemiec, insektarium.net)
E téves információ úgy tűnik, kitéphetetlenül megragadt a bogarászati szakirodalomban. Magyarországot még egészen mérvadó források is unos-untalan felsorolják e bogár előfordulási területei között. Mindez rávilágít arra, hogy mennyire fontos a megbízható közlés és az előfordulást bizonyító példányok gondos megőrzése.
Nagy fémescincér (Pseudogaurotina excellens) (forrás: Marek W. Kozłowski, Biodiversity Map Database)
Kapcsolódó tartalom:
A trencséni „rovarászdoktor” – és szétszóródott gyűjteménye
Szerző: Merkl Ottó (Állattár)